Zimní zahrady

 

Typy zimních zahrad

Nejdůležitějším poznatek z praxe projektantům a stavebníkům říká, že zimní zahrada všechno nedokáže. Rozhodující úkol ještě před návrhem projektu, nebo dokonce před jeho provedením, spočívá v určení pozdějšího využití zimní zahrady.

Ukazuje se užitečné rozlišené tří typů Zimních zahrad:

 

Každý z těchto tří druhů představuje jiné požadavky na navrhování, konstrukcí a provedení. Čím jsou tyto požadavky různorodější, tím déle a rozmanitěji má byt zimní zahrada během roku  využívána, tím musí být klimatické podmínky stabilnější. Čím více se předem předpokládá pouze časově omezené využití nebo využití jenom na jeden účel.

 

Hliníkové konstrukce:

Při stavbě zimních zahrad se široce používá hliník a to jak na nosné konstrukce, tak pro zasklívací profily. Své uplatnění nachází hliník především tam, kde je požadována stálost vůči povětrnostním vlivům, tedy venku. Obzvlášť praktické jsou systémy tvořící na sebe navazující prvky, jako jsou nosníky, zasklívací profily a spojky.

Povrchová úprava může být v provedení přírodního hliníku, s eloxovaným nebo práškovým povrchem, naše firma doporučuje a nejvíce využívá eloxovaných profilů a to stříbro, bronz a dřevodekor. Dnes vyráběné hliníkové profily pro konstrukce a zasklívání umožňují stavět zimní zahrady. Bez omezení velikosti, tvarů a členění. Profily jsou lehké, pevné, nepodléhají korozi a jsou nenáročné na údržbu. Lze je precizně opracovat do stavebních dílů úsporných na energii, s vysokou těsností a dobrou zvukovou a tepelnou izolací. Staré (již použité) profily se recyklují.

Přednosti Al konstrukcí:
Velká výhoda spočívá v jejich jednoduchém zpracování, lze je zpracovat snáze než ocelové profily. Hliník nepodléhá korozi a je stálý vůči povětrnostním vlivům, je snadno tvárný a dá se buď snýtovat, nebo sešroubovat. Snadno se udržuje a vykazujevysokou trvanlivost při nízkých udržovacích nákladech.

 

Dřevěné konstrukce:

Přes počáteční pokusy se již přírodní dřevo s výjimkou oken nepoužívá. V současnosti se používají lepené vazníky, nazývané také eurohranol. Při relativě malém průřezu vykazují vysokou nosnost. Pro ukládání zasklení mohou být u konstrukce z lepeného dřeva použity hliníkové profily.

Přednosti dřevěné konstrukce:
Dřevo, obzvláště ve formě lepených vrstev má nesporně velmi dobrou únosnost, velkou stálost a vysokou mechanickou odolnost. Konstrukce z obnovitelného přírodního materiálů jsou při odpovídající péči velmi trvanlivé. Dřevo se dobře zpracovává, přičemž lepené vazníky umožňují stavět zimní zahrady jakýchkoliv tvarů. Zasklení zimní zahrady-obvodové prvky jsou většinou zaskleny čirým izolačním dvojsklem uloženým do zasklívacích lišt. Na zasklení střechy se nejčastěji používá výplň z komůrkového polykarbonátů. Polykarbonatové desky představují skupinu zasklívacích materiálů které se vyznačují velmi dobrou tepelnou izolací, vysokou nárazovou houževnatostí, optimální propustností světla a slunečního záření. Všechny desky jsou stabilizovány,tzn. jsou odolné proti povětrnostním vlivům a UV záření. Podobně jako u skel rozlišujeme polykarbonáty s probarvením ve hmotě a polykarbonáty s reflexní vrstvou.